
Mathematics would be far more interesting if you can visualize it and relate it to our day to day life and I will be helping you in this vision. I simply go through the chapter. Making key points and all problem solving tacktick make student more self reliant. I provide notes and assignments to student to under-stand student efficiency of learning.
Class 9 - 10 | Mathematics NTSE Algebra ICSE CBSE Local State Board IGCSE | INR 600 / Hour |
Class 11 - 12 | Mathematics KVPY Exam CBSE ICSE Local State Board | INR 600 / Hour |
Engineering Entrance & IITJEE | Mathematics IIT JEE Mains WBJEE AIEEE | INR 600 / Hour |
Competitive Exams | School Service Commission Bank PO SSB Exam RRB | INR 600 / Hour |
Hence option A is correct
Acceleration=force/mass , in above mentioned case gravity is acting continuously on the object hence acceleration with be non zero, and at the highest point object will be in momentarily rest hence velocity will be zero. Hence the correct option is A
Correct answer is B. In velocity time graph , velocity is plotted against time . If two curve coincide then they will share same co-ordinates I.e same velocity at a time instant . These two curves may have different slope at that point i.e they can have different acceleration (slope of v-t curve is acceleration) , hence option B is correct
Option B is correct because dv/dt = acceleration
For constant speed there won't be any tangential acceleration. So there will be only centripetal acceleration and it can be given by a=v^2/r =6*6/.3 = 120m/s^2
Pi/6
For a safe turning centripetal acceleration must be equal to acceleration due to friction. .1*g=v^2/r .1*10=v^2/400 V=20
Option D
Fictitious force stands for pseudo force , it is applied when observer is in non inertial frame. When observer is in circular motion then it apply a pseudo force to study the motion of other objects, it is known as centrifugal force
False , option C It acts towards center
Option D ,it happens because friction coefficient reduces
For maximum velocity mv^2/r = maximum tension 5*v^2/10= 160 V=√320 = 17.88 Option A
Option C Impulse(P)=m*v For a given object m is constant dP/dt= mdv/dt =ma = force
dP=fdt Hence unit of momentum is Newton second
Option C Inertia
Option C This happens due to decrease in friction coefficient
C , same height because deceleration and initial velocity is same for both objects
Option A Because direction is continuously changing is circular motion hence velocity will change continuously
SOQ=2*70=140 SOR=2*60=120 HENCE , OQR =360-140-120=100
Answer is Zero, since friction force depends on normal between surfaces in touch, above mentioned case is an example of free fall motion so normal force will be zero hence friction is Zero.
Let E1 =Neither blue nor green ,means ball should be yellow P(E1) = number of favorable ways/total number of ways =7/18 Let E2= ball should not be blue , Means it should be either yellow or green P(E2) = favorable ways /total number of ways = 12/18 =2/3
Answer is 12
Number of students good at mathematics= 25*72/100=18 Hence number of students not good at mathematics=25-18=7
Answer is 60
Probability of ace =no of favorable ways/total number of ways = 4/52=1/13 Probability of not red =1-probability of red =1-26/52 = 1/2
Using AA similarity (COA=BOD , OCA=ODB) OCA and ODB are similar triangles Hence area(OCA)/area (ODB) =( OC/OD)^2 60/area(ODB)=( 5/8)^2 area(ODB) = 153.6 cm^2
Refer to the image
Refer to image
Correct answer is A 8
Correct answer is D
Refer the image attached for explanation
Option B is correct
Refer the picture
Answer is D
Answer is D
Area of shaded region=22/7(R^2-14^2)=770 R^2=441 R=21
Side of square=4+6+2=12cm The area of circle = 22/7*r^2 Where r is 3 So 22/7*3*3 28.29cm^2 of square is (side)^2 =12*12=144 Areas of shaded region=144-28.29 =115.71
Option D is correct:- (201.14 cm^2) area = pi*(R^2 - r^2)
Refer to the picture
Option D
Correct answer is A
Correct answer is B
Option C is correct I.e 47.32 m Distance between the feet of tower and building = 30/√3 m = 10√3 m = 17.32 m . So, the extra height of tower than the building = 17.32 m . So total height of the tower = (30 + 17.32) m = 47.32 m .
correct answer is (17.94 cm), volume is assumed to be constant while melting and forming another object, so using this logic Volume of the hollow cylinder = Volume of the cone pi*(81^2 - 80^2)*200 = (1/3)*pi*r^2*300 . => r^2 = 322 . Hence, r = √322 = 17.94 cm
Let slant height of cone =L L =√(3.5^2 + 12^2) cm = 12.5 cm . Total surface area of the figure = CSA of the conical part +CSA of the hemispherical part = pi*3.5*12.5 + 2pi*3.5^2 = pi*(43.75 + 7) cm^2 = 159.5 cm^2
Volume of cone=1/3*pi*r^2*h =1/3 *pi*3*3*3 Volume of pipe =pi*r^2*h = Pi*3.5*3.5*10 Number of cone= 3.5*3.5*10*3/3*3*3 = 13
Option C
X=120/2=60 Y=180-60=120 2Y-3X =2*120-3*60 = 60deg
a=6x+r, where, r = 0,1,2,3,4,5; and a is an integer . a' is an odd number r= 1,3,5. Hence number is 6x+1', '6x+3' and '6x+5'.
Look for point of intersection between curve and X axis . a=3,b=1, c=2 , d=0
√2 = 1.414... √3 = 1.732. Hence select any 10 terminating decimals between these two Like 1.5,1.51,1.52,1.53,1.54,1.55,1.56,1.57,1.58,1.59
For zero we need (5*2) pairs. But in case of 6^ it's prime factorisation is 2*3 hence (2*3)^n cannot end with zero
Make sure that in p/q p and q are co primes , once verified look for prime factors of q , if it contains 2^m*2^n where m and n both are not zero and m,n are non negative integer
Try to deduce this reasoning practically , then you will realize that lcm is the answer hence Lcm=(18,12)= 36 min so they will after 36 minute.
As per question , then number will be factor of 33-3=30, 45-5=40, 64-4=60 ,ie the greatest factor is 10
Follow the pic
mean = (5+ 3+ 7+ 5+ 4+ 3+ 2+ 1+ 3+ 9+ 3+3)/12 =48/12= 4 For median arrange data in increasing order 1,2,3,3,3,3,3,4,5,5,7,9 number of terms = 12 (even) ,so, median = average of 6th and 7 th term =(3+3)/2 = 3
New average= (m*n +n*p)/n = m+p
Even numbers between 21 and 43 are: 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42 Thus, Median = 6th number ,i.e middle number of standard sequence. = 32
It is 11 because of it's end with 1 so cube root also ends with 1.
Let no of matches be x Then x *40/100= 10 => x=25 matches
Using formula (i) ( 51+49)(51-49)=100×2=200 (ii) (1.02+0.98)(1.02-0.98) =2×.04=.08 (iii) (153+147)(153-147) =300×6 =1800 (iv) (12.1+7.9)(12.1-7.9) =20×4.2=84
11.4*5-10*4 = 57-40=17
Let the digits are 1,2,97 So median is 2
Post your requirement in LearnPick