Our Institute provides you Education above your Expectations.
With the power of our strong will and expertise in all the subject of our skills, we bring you the best ever experience you'll see in your student life.
Mathematics, Physics, Chemistry, MATLAB, Computer Science, IT, B.Tech Tuition, M.Sc Tuition, M.Tech Tuition, B.Arch Tuition, Civil, Computer, Mechanical, Drawing, UPSC Exam, SSC Exams, IES Exam, IAS Preparation, MPPSC, RRB, PSU Exam, Sub-Inspector Exam, .Net, C, C++, Visual Basic, C# (C Sharp), Basic Computer, Computer for official job, School level computer, MS Office, Advanced Excel
With all these batches, doubt clearing and special sessions for weak students are also available.
Class 9 - 10 | Mathematics Physics Chemistry |
Class 11 - 12 | Mathematics Physics Chemistry |
Technology | MATLAB |
College Level | Mathematics Computer Science IT B.Tech Tuition M.Sc Tuition M.Tech Tuition B.Arch Tuition |
Engineering Subjects | Mathematics Civil Computer Mechanical IT Drawing |
Competitive Exams | UPSC Exam SSC Exams IES Exam IAS Preparation MPPSC RRB PSU Exam Sub-Inspector Exam |
Programming Language | .Net C C++ Visual Basic C# (C Sharp) |
Basic Computer / Office | Basic Computer Computer for official job School level computer MS Office Advanced Excel |
Collenchyma
pinus
c
d
d
c
d
A
instantneous value of current is measured ampere ratings of the conductor at a given time marked as i(t) i.e. current as function of time.
a
b or c option
a
c
a
A
C
C
B
A
D
D
A
C
B
B
Tapeworms & earthworms
We can have a mathematically identity for the work done based on the definition, which is:
W = F.S where F and S are vectors and W is the scalar product of two vectors which is given as
W = |F| x |S| x cos(theta) where 'theta' is the angle between F and S
D
A
A
D
D
B
C
D
C
D
D
B
B
D
D
C
D
One such law is Newton's gravitation law, According to this law, everybody in this nature attracts each other with a force of attraction which is directly proportional to the product of their masses and inversely proportionally to the square of the distance between them.
Magnification m = observed length (x)/actual length(y) m =100, x =3.5 mm y =?
y = 3.5/100 = 0.035 mm. Therefore, estmated thickness of human hair = 0.035 mm = 35 micrometre
A
B
C
C
Please mention the time taken to return to original position
The energy due to configuration or shape of an object is called its potential energy. An example where potential energy is in large amount is, "Suppose a very large spring is compressed and hooked. Then at that time it has large amount of energy which is potential energy."
Mitosis, development, regeneration and cell differentiation Mitosis is a type of cell division
Frictional force always acts opposite to the motion this is right so option A
Angle of Banking - a vehicle can go round the curved road at a reasonable speed without skidding, the sufficient centripetal force is generated by raising the outer edge of the road a little above the inner edge.
so option c is correct
V = root( g * r * f ). = Root ( 10 * 400 * 0.1 ) = 20 m/s
option A
centripetal force maximum at equator
centrifugal force is called fictitious force
statement - Railway tracks are banked at the curves so that the necessary centripetal force may be obtained from the horizontal component of the reaction on the train. is true so option A is correct
Centripetal force always acts at 90 degrees to the velocity, and away from the centre of the circle. this statement is false bcz it acts towards center.
option D
is correct
maximum tension = (mv^2)/ r , 160 = 5*v^2/10 v = 17.88
option C
option C
momentum
momentum = m*v
option B is correct
option D is correct
option C
option A
option A is correct
NPTEL
quora
â€‹ted,
The American Society of Civil Engineers
admission in IIt Colleges or go for extraa time for study
Given - n=24, PMT = 4000 and FV = 106000 Now for Annuity FV = C*/i * ((1+i)^n - 1)â€‹,
putting all values we found 10% so answer (C)
Given , Total no of cards= 52 No of Aces = 4 P(ace) = 4/52 = 1/13.
2) P(not red) = 1 - P (red) Total no of cards =52 No of red cards = 26 P(not red)= 1 - (26/52) = 1 - (1/2) = 1/2
M =
R [ (1+i)n – 1] ——————– 1- (1+i) -1/3 Where, M = Maturity value R = Monthly Installment r = Rate of Interest (i) / 400 (Annual interest rate converted into quarterly rate) n = Number of Quarters (Assuming the compounding is done quarterly)
we get M= Rs21,244.00
Hence Option C is the closest to the correct answer
Total value of share = 200 x 15 = Rs 3000
Total dividend received = Rs 300
So rate of dividend = (300/3000) x 100 = 10%
2*pi*(r^2 + 8*r) = 528 .
By solving, R = 6 cm [pi = 22/7]
Again let, the no. spheres be n .
ATP, n.(4/3).*pi*2^3 = pi*6^2*8 .
By solving, n = 27
Given-
PT * TQ = ST*TR
Also by Pythagorean theorem , TS = root of 6^2 -5^2 = rt 11
hence 4(5) = rt 11 (TR)
TR = 6.03 cm
Distance between vertices= Distance between (8,3) and (14,3)
= 6 units
in triangle MRQ, Tan 60 = MR/QR, QR = MR Tan 60 , similarly PR = MR , IN TRiangle PQR , PR Cos 50 + QR Cos60 = 500 So option B is right
In Δ POQ, tanx = h/b and in Δ POR tany = h/(b+a) Therefore h= btanx...(i) and h= (a+b)tany ...(ii)
Equating (i) and (ii) we get btanx = (a+b)tany ⇒ btanx = atany + btany ⇒ btanx - btany = atany ⇒ atany = b(tanx - tany)
⇒ b= atany/(tanx-tany) putting the value of b in (i) we get
height of the building, h= tanxtany(tanx-tany)
given the values ,
put in equation , H = (a-b)/|cot60 - cot30| H = (a-b)/ |√3 - 1/√3| H= (a-b)*√3/2
by trignometric equn we found and put in equation , Tan 60° = x/6 (perpendicular/base =tan x) √3 =x/6 (tan60° =√3) Or, x = 6√3 cm And, cos 60° = 6/y 1/2 = 6/y Or, y =6×2 =12 cm So, the total height of tree is x+y =( 6√3+12)cm
One half is bent in the shape of square i.e. perimeter of square = L/2 units.
Let each side of square be A units.
Then as per question,
4A=L/2
=>A=L/8
Area of square=A²=L²/64 sq.units;
Now,the other half of wire is bent into sector,
Length of sector,S =L/2
Let R be radius of the sector
Converting 120 degrees into radians=(π/360)*120=π/3 radians
Therefore ,Length of sector,S=R*π/3 units
=>R=3S/π,
=>R=3L/2π
Area of sector=1/2 R²Φ=1/2* length of arc *radius;
where Φ is in radians
=>Area of sector=1/2 R²Φ=1/2*(9L²/4π²)*π/3 sq.unit
Area of sector=3L²/8π sq.unit
Area of square:Area of sector=L²/64:3L²/8π=11/84 sq.units
the cylinder is completely hollow and open on both sides, the curved(lateral) surface area CSA = 2πrh( r=radius of the cylinder and h=15 cm,height of the cylinder) 2πrh = 2500(given) => r = 2500/2πh
Volume of the cylinder = πr^2h = π*15 *(2500/2πh)^2 = 25*25*10^4/(4*15π) = 3.315727 X 10^4 = 33157.2 cm3
Hence option A
given ,
area of cylinder / 2 = pi * r * l = 3.14*5*40 = 628
area of one wall * 2 = 7*40*2 = 560
total area = 1188
cost of painting = 5*1188 = Rs 5940/-
A=amount, P= principal, r= rate of interest in decimal, n= number of times interest compounded per year,
t= time in years,
A = P(1+r/n)^nt ,
A = 36000(1+0.16/2)^2*3/2 = 36000 (1.08)^3 = 36000*1.25972 = 45,349.63
Therefore, interest = Rs. A - P = 45,349.63 - 36000= Rs. 9,349.63
20/(20+10+30+10) = 20/70 =2/7;
(ii) (20+30+10)/(20+10+30+10) = 60/70 = 6/7
price = 5000
After getting discount of 20% = price he pays to buy = 5000*80 % =4000
Sales tax charged = 5% so total price he pays to buy good = 4000*5/100 =200
Collected tax = 7% so total chaged from customer = 5000*7/100 = 350
So VAT = 350-200 = 150
height of the tower be x m and the separation distance between the cliff and the ower be y m
So tan 45 = 1 = 80/y. This gives y = 80 m
Also tan 30 = 0.577 = (80-x)/y = (80-x)/80 .
This gives x = 33.84 m
original hollow cylinder = 22/7 x 5 x (10 x 10 - 8 x 8)= 22/7 x 5 x 36 cubic cm.....(1)
Volume of one cone = 1/3 x 22/7 x 3 x 3 x 5 = 22/7 x 5 x 3 cubic cm.......(2)
Dividing (1) by (2) we get the number of cones = 36/3 = 12
Let the number of children be x
So [(6800/x) - (6800(/(x +9)] = 153
This gives x(x+9) = 400
Or soving the quadratic equatuib x = 16
the speed of cars A and B is 7x and 5x respectively, if peed of both the cars is reduced by 2 km/hr, then ratio becomes 3 : 2, So, (7x-2) / (5x -2 ) = 3/2; 15x - 6 = 14 x - 4 => 15x - 14x = 6 - 4 =2; therefore, the speed of cars A and B is 14 and 10 km/hr respectively
numerator=x So,denominator=x+5 A/c to question x+5/x+3=5/13 =>13x+65=5x+15 =>8x=50 X=50/8 =25/4 So put fraction=x/x+5
Plzz visit State wise education Website
hi Madhuri , you Know about Hindi . Hindi Language taken from Sanskrit words . So Hindi written in Devnagri lipi
there are so many languages are using the same alphabet as hindi. like nepalies, gujrati , marathi, etc
teen ber khati thi be ,
teen ber khati h.
The Hindi–Urdu controversy is an ongoing dispute—dating back to the 19th century—regarding the status of Hindi and Urdu as a single language. Hindi is a literary register of the Hindustani language, derived from the Khariboli dialect of the Hindi languages. A Persianized variant of Hindustani began to take shape during the Delhi Sultanate (1206–1526 AD) and Mughal Empire (1526–1858 AD) in South Asia
15×2 = 30 marks out of 112 are used to increase the average. And the rest 112-30= 82 is the average of 16 students now. Ans.82
Yes but students having Maths knowledge will always have advantage due to analytical skills.
(Da/Db) = (Sa/Sb) i.e. (Da/Db) = 16/21. Let Da = 16k and Db = 21k.
Given that one train travelled 60 km more than the other. Hence, 21k - 16k = 60
i.e. 5k = 60.
Therefore, k = 12.
Total distance between the two stations is nothing but the distances travelled by the respective trains till the meeting point i.e. (16k + 21k) = 37k = 37 * 12 = 444 km.
Hence, option (B)
[ - ]
stoppage the bus travels (45-36) = 9 kms less.
Time taken for traveling 9 kms = 9/45*60= 12 mins
hence the stoppage is 12 mins Option B
The marked price of a laptop is $1050. If it is sold at a discount of 10% yielding a profit of 25%
Marked Price of the laptop(M.P) = $1050
Discount(D) = 10%
Profit(P) = 25%
Now,
Price after 10% discount = 1050 – 10*1050/100
= 1050 – 105
= 945 (dollar)
So selling price (S.P) = $945
After giving discount profit is 25%
Now,
P = (S.P – C.P)*100/C.P (C.P = cost price)
Cross multiplying,
Or, 25 * C.P = 100*S.P –100* C.P
Or, 125*C.P = 100*945
Or, C.P = 94500/125
= 756
Therefore the cost price of the laptop was $756
x=8y
Eight years from now,
(x+8)/(y+8)= 10/3 => 3x+24 =10y+80 => 24y+24= 10y+80 => y=4
. Therefore, x = 8*4=32
Reena's present age is 32 years
two equations numbered I and II are given
15p^2 - 26p +8 = 0=> 15p^2 - 20p -6p +8=0 => 5p(3p-4)-2(3p-4) => p=2/5 OR p=4/3
15p^2-2q-1=0 , When p=2/5, q= 1/2[15(4/25)-1] = 7/10 Therefore p<q
When p=4/3, q= 1/2[15(16/9)-1] = 77/6 Therefore p<q
Option D is the correct answer
[ - ]
to3√926.158 is 3√1000. 3√1000 = 10
approximate value of cube of (12.99)3 is 13^3 = 2197
approximate value of cube of 74.98% of 679.8 = 75% of 680 = 3/4*680 = 510
3√926.158 + (12.99)3 + 74.98% of 679.8 = 10+2197+510= 2717= (52.12)^2
?= 52.12 Option B
[ - ]
on solving the given values ,
let we found equn,
1249.69 ÷ (49.94) + 7(17/41) of 942.99 + 69.87% of 800 = 1250/50 + 304*943/41 + 70/100*800=25 + 6992 + 560 = 7577
Option C is the correct answer
numbers 4569 4571 4576 4586 4603 4629 4666
Difference 2 5 10 17 26 37
Difference 3 5 7 9 11
[ - ]
Total force F=m1a+m2a a=F/(m1+m2) Force exerted by m1 on m2=m1a=m1F/(m1+m2)
Applying eqn. v^2 = u^2 - 2*a*s , and putting v = 0, u =20 m/s, s = 40 m, we get a = 5 m/s^2 .
Hence, co-efficient of dynamic friction = a/g = 5/10 = 0.5 . Ans.
plz tell about what basic ?
They aroused feelings of 'a united nation' They trained Indians in the art of politics They partly exposed the true nature and intentions of the British They pressurised the British to introduce certain reforms such as those for the I.C.S. examination in Indian
he was concerned with the common man of india. he used the issues which was common to everyone. for eg the salt satyagraha which was a problem for the entire india. the boycottingof foreign goods. picketting of liquor shops
Primary energy sources take many forms, including nuclear energy, fossil energy -- like oil, coal and natural gas -- and renewable sources like wind, solar, geothermal and hydropower.
just do copy then paste by the office ClipBoard
* Name error occurs when excel didn't recognise a text in Formula
Communication
User can search for any information by passing query in form of keywords or phrase. It then searches for relevant information in its database and return to the user
a system for transmitting and receiving information across the Internet. Http is commonly used to access html pages, but other resources can be utilized as well through http. In many cases, clients may be exchanging confidential information with a server, which needs to be secured in order to prevent unauthorized access
it is defined as text that links to other information. By clicking on a link in a hypertext document, a user can quickly jump to different content. Though hypertext is usually associated with Web pages, the technology has been around since the 1960s
Website is a location on internet while web portal is a private location
it represents one or more characters during a search
Booting is a startup sequence that starts the operating system of a computer when it is turned on. A boot sequence is the initial set of operations that the computer performs when it is switched on. Every computer has a boot sequence.
yes, program need not have any constant values to use
REM are nonexecutable statements. It describes the characteristics and arrangement of data, usage information, and comments. Nope since they are keywords, it cannot be replaced in program
Its usually placed at start of program
at least one DATA statement. If your program contains a READ statement but no DATA statement, BASIC signals the compile-time error "READ without DATA
you can enter it as you write the program. You do this with the READ, DATA, and RESTORE statements.In such cases INPUT can't be used, it useful for interactive data input
To move files, folders and selected text to another location, Cut removes the item from its current location and places it into the clipboard. Paste inserts the current clipboard contents into the new location.
Cut & Paste Keyboard Shortcuts
Colors in a scheme work as a unit to make your presentation attractive.
Normal view , slide master view , web view . print view . document view
Click file/folder you want to move, drag it over to the location where you need to move and drop at that location (release mouse click)
On the Design tab, in the Background group, click Background Styles, and then click Format Background.
In MS Word or Excel we use these features to add page number or document name or any chapter name
background
You can see the details of only one slide at a time, and the Slide Preview pane lets you see snapshots of only a few slides. To see an overall view of your presentation, you need to work in Slide Sorter View.
You can switch to Slide Sorter View in two easy ways:
Click the Slide Sorter button at the right side of the status bar.
Normal view Slide Sorter view Notes Page view Slide Show view (which includes Presenter view) Reading view Master views: Slide, Handout, and Notes
To change views, click the View menu, and click the view you want. Normal -- Normal view shows the slide, the Outline, and the Notes text box. Slide Sorter -- The Slide Sorter view lets you view miniature versions of all the slides
AVERAGE(num1,num2,...) is finds averages of all the numbers given
It means formula written in cell is equal to "=" the values stored in cell
Change horizontal cell alignment
Right Click on Cell>>> click on Format Cells>> there you can find all the options to format the cell
In the first cell enter 1, and enter 2 in the cell immediately below. Highlight the two cells, and hover the cursor over the bottom right corner until you see the Fill Handle (+). Press the LEFT mouse button and drag down the column as far as you want Excel to auto fill. Release the mouse button and Excel fills the column with the linear series.
Copying means just copy the particular data at another location and it remains intact at its previous location, while moving data means copying same data into another location and it gets removed from it's original location.
ClipArt is animated pictures and WordArt is like animated words.
ClipArt can be used for inserting images
Right click on the table, go to insert option, select inert row above or below
Undo CTRL+Z redo CTRL+Y
Go to the autoshape and click on the box writen a in it i.e. text box. drag it to the location where to draw in the document....
given below
Select the AutoShape, and from the Format tab's Shape Styles group, choose Shape Fill→Picture.
Click the position in the document where you want to add your clip art.
In 2001 54000*(100/105)*(100/105)=48980,
In 2005 54000*(105/100)*(105/100)=59535
For 2 year A=P (1+r/100)^n 8000* 105/100 * 105/100 =8820 For 3 yr A=P (1+r/100)^n 8000* 105/100 * 105/100 * 105/100 =9261 interest paid during 3rd year= amount for 3yr - amount for 2 yr 9261-8820 =441
Sabiya SI paid => (12500*12*3/)100=4500 rs Nisha paid CI=> 12500*(110/100)*(110/100)*(110/100)-12500 => 16637.5-12500 => 4137.50 Sabiya pay more =>4500-4137.50 =>362.50
Total thickness of books = 5x20= 100mm
â€‹Total thickness of papers = 5x0.016 = 0.08
â€‹Thickness of stack = 100+0.08 = 100.08 mm
Thus 10.008 cm
from above we get m+3 = 5
therfore m=2
Speed=Distance/Time 25minutes=14km 1minute=14/25 km=0.56km 60 minutes or 1 hour=0.56×60 km=33.6km 5 hour=33.6*5=168km
i shadow = 3.2/5.6 x 10.5 = 6 metre
ii length = 5.6/3.2 x 5 = â€‹8.75 m = 8m 75 centimetre
18 km = 1 cm
72km = 72/18 = 4 cm
2kg=9×10^6 1kg=( 9×10^6)/2=4.5×10^6 5kg=4.5×10^6×5 1.2kg=4.5×10^6×1.2
Let x be the length of model Then, 9/x=12/28 9×28/12= x x=21 centimetre
6hours=840 bottles 1hour=840/6=140 bottles 5 hours=140*5=700 bottles
(1) Actual length of the bacteria is 5/50,000= 0.0001 cm
(ii) Length after 20,000 enlargement 0.0001×2= 2 cm
No. Of cuboids needed= vol of cube/vol of cuboid =10*10*10/5*5*2 =100/50= 20
it's price before adding be 'x'
so price after adding 8% vat=(8*x/100)+x
or, 5400=108*x/100
or, x=5400*100/108=5000
Let 100 is market price 20% discount menas that 100-20=>80 Now (1600/80)*100=> 2000 So market prize is = 1600/
Total discount received = (10/100) × (1450+2×850) = 3150/10 = Rs 315 .'customer have to pay MP - discount = (1450 +1700) -315 or , 3150 -315 = Rs 2835
C.P of VCR = C.P of TV = 8,000. 4% loss on VCR. S.P. of VCR =96% of Rs. 8,000 = Rs. 7,680.
8% gain on TV. S.P. of TV =108% of Rs. 8,000 = Rs. 8640.
Total S.P. = 16,320 Total C.P. 8,000 + 8,000 = 16,000
Profit/Loss % = (S.P. - C.P.)/C.P/ X 100 = 2%
Total cost = Rs. (15,500 + 450) = Rs. 15,950. Sold for 15% profit S.P = 1.15 X 15,950 = 18,342.5 Selling price of the article = Rs.18,342.50
Selling price of 80 items =2400+(16/100)×2400 =2400+384=2784Rs hence selling price of one item =2784/80=Rs 34.80
percentage of 169 out of 845 is 169/845 X 100=20%
% decrease on monday = (100-20)%=80%
other games,no of people like cricket = (60/100)×5000000=3000000 no of people like football = (30/100)×5000000=1500000 No of people like other game =(10/100)×5000000=500000
Let they played Xmatch , (40/100 )×X=10 or X =(10×100)/40 = 25
Number of students good at mathematics= 25*72/100=18 Hence number of students not good at mathematics=25-18=7
given solution,
(1) ( 51+49)(51-49)=100×2=200
(2) (1.02+0.98)(1.02-0.98) =2×.04=.08
(3) (153+147)(153-147) =300×6 =1800
(4) (12.1+7.9)(12.1-7.9) =20×4.2=84
a) 15:30 = 1:2
(b) 1 km = 1000m. So 10 km = 10000 m. Ratio is 5:10000 = 1:2000
(c) 1 Re = 100 paise. So 5 Rs = 500 paise. Ratio is 50 : 500 = 1:100
i) 15 - 6x + 5x - 2x ² = 15 - x - 2x ²
ii) 7x ² + 49xy - xy - 7y ² = 7x ²+48xy-7y ²
iii) a ³ + ab +b ³ + a ²b ² = a ³ +b ³ + ab( 1+ ab)
iv) 2p ³ - 2pq ² + p ²q - q ³
option (a) frog-acrodont teethâ€‹ is mis match
Vitamins do not provide any calories so correct answer is option A
Edaphic factors are included in abiotic components.â€‹ so option A is correct
The process by which small electrolytes are absorbedâ€‹ by Active transport , option( d )is correct
Muscles are attached to bones via_____tendon
A functional G-Actin molecule in its free state is bound to .......mangnese ion and ATP
A meromyosin molecule doesn’t contain Trunk.
the property which doesn’t belong to muscle fibres is. ....Conductivity
Ribs are directly attached to the sternum through the costal cartilage.
on solving this ....
molar mass of O2=32g
no. of moles=mass/molar mass
=16gr/32 gr=0.5 moles
1 moles has 6.023*10^23molecules or atoms
so .5 moles has 3.011*10^23 molecule
Radius = 24 cm [no options given though]
1/3*pi*r^2*7 = 1232 . => pi*r^2 = 1232*3/7 = 176*3 .
pi*r*l = 550 . So, r^2/(r.*l) = 24/25
Putting, l^2 = r^2 + h^2 , we get, r^2 = 576 .
Hence, r = 24 cm . Ans.
336=2x3x2x2x2x7
54=2x3x3x3
lcm=2x2x2x7x3x3x2x3=3024
hcf=2x3=6
hcfxlcm=3024x6=18144
num1xnum2=336x54=18144
616 = 2x2x2x7x11
32 = 2x2x2x2x2
Therefore HCF = 8
In a) the graph crosses x-axis at 3 points. Hence number of zeros =3
In b) number of zeros=1
In c) number of zeros = 2 and
in d) number of zeros = nil
perfect squares between 200 and 330 like 225 and 256. By definition, rational numbers are
p/q, where q= not equal to zero. Now the rational numbers r1= √225/100= 15/10 = 1.5 and r5 = √256/100 = 16/10 =1.6 so we have found two rational numbers . Let the other rational numbers be r2, r3.......r8 . So r2= (1.5 +1.6)/2 = 1.55 = 155/100 r3 = (1.5 + 1.55)/2 = 1.525 =1525/1000 Therefore, r1= 15/10, r2= 155/100. r3= 1525/1000, r5= 16/10
If we continue like this, we can easily find 10 ratioanl numbers between √2 and √3
[ - ]
6^n always end with 6 for any natural number n, so it is never ends with 0.
HCF of (33 - 3) = 30, (55 - 5) = 50 and (64 - 4) = 60 .
HCF of 30, 50, 60 = 10 .
a = bq + r (1) 38220= 196* 195 + 0
(2) 867= 255*3 +102 255=102*2 + 51 102= 51*2 + 0 51 is our HCF
(3) 225= 135*1 + 90 135= 90*1 + 45 90= 45*2 +0 45 is our HCF So, 196 is our HCF
the LCM of 18 and 12.
LCM(18, 12) = 36
So after 36 minutes
LCM * HCF = product of the given two numbers
LCM = ( 306*657) / 9
= 22338
option D.
option C
option A
option C
option B
Mirror formula : 1/f = 1/v + 1/u = 1/4 + 1/2 = 3/4 .
Hence, f = 4/3 m = 1.3 m (approx)
option B
option C
a person who manages or looks after something or someone. called keepers
option D
option B
option A
option D
option D
option C
difference in the side chain of the structure
Chlorophyll molecules absorb light energy in the red and blue regions of visible light spectrum. The red region is the long wavelength and the blue region, the short wavelength.
Photosynthesis.
Photolysis of each water molecule splits as represented in the following reaction:
2H2O- 4H+ + 4e- + O2
phytoplanktons.
Sugar moves in phloem vessels asâ€‹ sucrose
(C) Red light [best photosynthesis in lower light,longer in wavelength]
(C) cellulose
option A
option D
option B
option B
option D
option A
option D
option B
option B
option C
option C ,
The number of chromosome and the amount of DNA are changed in.Interphase and S phase
option C,
It is estimated that about 85% of the earth’s photosynthetic activity is carried out by.phytoplanktons.
option A
option C
option C
the equipotential surface for a constatnt electric field in z direction-- the constant electric field in the Z-direction, the equipotential surfaces are normal to the field, i.e. in XY-plane. The equipotential surfaces are equidistant from each other.
option A
option C
option D
optionD
The pathway that will produce oxygen during photosynthesis is Calvin cycle.
Consider the motion of a positive point charge in a region where there are simultaneous uniform electric and magnetic fields
,If q = 90°,B r exerts no force on q. If 0 ,10 ; q = ° ° the charge particle moves in helix with increasing pitch due to E r along y-axis
option B
option D
option C
option D
L is passing through point = ( kˆ3 j ˆ – iˆ2 + ) if L1 ⇒ →r = ( kˆ – jˆ iˆ + ) + λ ( kˆ j ˆ 2 – iˆ2 + ) L2 ⇒ →r = ( kˆ3 – jˆ – iˆ2 ) + μ( kˆ 2 jˆ 2 iˆ + + )â€‹,
,r = ( kˆ 3 j ˆ – iˆ2 + ) + k( kˆ a jˆ a iˆa1 + 2 + 3 ) k
Primary amines (R-NH2) have higher boiling point than tertiary amines (R3N).
,Due to maximum intermolecular hydrogen bonding in primary amines (due to presence of more number of H-atoms) primary amines have high BP in comparison to tertiary amines.
Activity : Rate of disintegration of radiactive substance. i.e. number of radioactive nuclei disintegrating in unit time is called activity. SI unit :- 1 disintegration per second (dps) OR 1 Bq.
R(x) = 3x2 + 36x + 5 MR =dR/dx = 6x2 + 36 when x = 5 MR = 30 + 36 = 66
solution ,ΔG = – 0 nFEcell = – 2 × 96500 × 1.1 = – 212300 J = – 212.3 kJ
Thermoplastic – polymers in which the intermolecular forces of attraction are in between those of elastomer and fibers are called thermoplastic Ex. PVC Thermosetting polymers – The cross linked polymer which have hard infusible and insoluble mass are called thermosetting polymer. Ex. Bakelite
Molarity = 3.2 M Let volume of solution = 1000 ml = volume of solvent Mass of solvent = 1000 × 0.4 = 400 gm nsolute = 3.2 mole Molality (m) = 3.2 8 400 1000 =
quantum numbers n = 4, |ml| = 1 and ms = – 1 2 is 6
Correct Answer is (A) & (B).
A) 1/2,1/8 is answer for this Question. Options are not in correct form.
Trigonometry is a subject/branch of mathematics, that is dedicated to studying relationships between lengths and angles of a triangle.
The net work done will be zero
option C
option A
option A
The fixation or reduction of carbon dioxide is a process in which carbon ... Glycerate 3-phosphate, in the presence of ATP and NADPH
Prodigiosin, the bright red tripyrrole pigment from Serratia marcescens
option B
option D
option A
option D
option B
Option D
option D
option A
Option D
Option D
Option D
Option A
Option C
Option D
Option C
Option B
option B
Option A
Option A
Option C
option B
Option A
Option B
Option C
OPtion A
Approach to reach target within short period of time
It is an excellent institute and with a good environment. It gives good comfort to the students.
Post an enquiry and get instant responses from coaching classes